Tanıtım

Tanıtım – Kitap : Aklımla Dalga Geçme – Fatih Portakal

Baştan söyleyeyim, yeterince reklamı yapılmamış harika bir kitap. 382 sayfalık rehber niteliğinde. İçinde bahsi geçen konular şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlanmış. Dahası çoğu bizlerin de şahit olduğumuz ancak hemen unuttuğumuz. Tekrar duyunca anımsadığımız olaylar. Anlatımı olabildiğince sade ama maalesef olaylar karışık. Benim tavsiyem kağıt kalem kullanın. Çünkü unutmaya o kadar alıştık ki… Daha kitabı okurken unutuyoruz.. ama daha sonra aşılıyor.

Kitabın 1. Baskısı 2016 yılında Can Yayınları’ndan çıktı. Ancak halen güncelliğini koruyan 2013-2014-2015 ve ağırlıklı olarak kitabın kaleme alındığı 2016 yılları arasında hayatımızdan geçen siyasi olayları ele alıyor. Başta bilmek gerekiyor. Tüm siyasi – araştırma kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da yazarın edebi bir kaygısı olmadan yazılıyor.

Kitabı okurken her sayfasında “bu kadar not nasıl alınabiliyor” düşüncesi çok şaşırttı beni.

Her yazarda var mıdır? Bilmiyorum, ama bu kitapta alınan bu notlar yazarın kariyerinde nasılda bu noktalara geldiğinin güzel bir kanıtı olmuş.

Günün telaşı içinde neyi nasıl not edeceğini bilmek, ileride ki bir günde bu notun ortaya çıkıp o tarihe ışık tutabilecek nitelikte olması tamamen bir ustalık, uzmanlık ve eğitim gerektiren bir konudur. Germekten de çok zordur. Çoğu zaman aldığımız notu neden aldığımızı hatırlamayız. Hatırlasak bile geçmiş ile günümüz arasındaki köprüyü kurması olanaksızdır. Dedim ya bu tam bir usta işidir. Ve bu kitapta yazar her olayda bu notlardan faydalanıyor ve özellikle unutturulmuş olanları açıklıkla gün yüzüne çıkartıyor.

Toplum olarak Nasıl bir yozlaşma geçirdiğimizin. Akla ziyan yapılanların, nasıl basitleştirildiğini bir bir okutucunun yüzüne çarpıyor.

Kitabı okumam – görece – uzun sürdü. Sebebi her sayfada “Biz buna nasıl müsaade ettik. Bunu nasıl yapabildiler? Bir insan nasıl böyle olabiliyor? Gibi sorulardan kendimi alamadım. Bir sayfayı okuduktan sonra 40 dk. Boşluğa bakıp insan bu düşüncelerle kavruluyor. Sonra bir sonraki durak… ve sonra bir sonraki…

Neticede ne çok şey yaşamışız. Ve bilgi birikimimizin nasılda kırılgan olduğunu keşfediyorsunuz. Vicdan muhasebesini yapabilen her vatandaşın okuması gereken bir kitap.

Teşekkürler Fatih Portakal @fatihportakal

Saygılarımla
Altuğ Aytaçoğlu (08.02.2021)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir