Tanıtım

İnceleme: Kitap – İlber Ortaylı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Kitabı okurken bunaldığım yerler olduğu gibi… diğer bölümlerin çekiciliği, bu bunaltıyı Hemen yok ediyor. Neticede “İlber Hocayı dinlerken asgari bir birikime sahip olmalısınız” kuralı burada da önemli tabi. Bazı bölümlerde kopmamak içten bile değil. Ancak dediğim gibi, genel anlamda tavsiye edilecek bir kitap. Zaten “bu zorlanmanın sebebi, İlber Hocadan değil okuyucunun konuya yeterince hâkim olamamasından kaynaklanıyor” Şeklinde öz eleştirimizi de yapmış olalım.

Entelektüeli “üstüne vazife olmayan işlerle ilgilenen kişi” olarak yorumlayan İlber Ortaylı, devam ediyor ve ekliyor: “Kendi dünyasının dışıyla ilgilenendir entelektüel.” Bu gibi çarpıcı tanımlamalar kitabın tüm bölümlerinde çokça yapılıyor.

İyi şehir; iyi bir kütüphanede çalıştıktan sonra, iyi bir salonda, iyi bir tiyatro oyunu seyredebildiğin ve temsilin ardından güzel bir kafeye gidip sohbet edebildiğin şehirdir.”

İlber Ortalı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Kitabın tamamını saran bir eleştirisel yaklaşım sonuçta yerini çözüm önerilerine bırakıyor. Bu da  insanı ümitsizlikten çıkarıyor. Tavsiyem, genel anlamda okunması gerek bu kitabın içindeki öznel nesneleri tespit yerine bakış açısını tespitine çalışmak daha verimli olacaktır. Bu öznel Nesneler, Kitap Sinema, Müzik gibi tavsiyelerde daha da belirginleşse de Eğitim üzerine yaptığı tespitler, Bu kadar çarpıcı şekilde verilmiş ki etkilenmemek pek olası gibi gözükmüyor.

Yenal Bilgici’nin oldukça güzel sorular sorduğunu söylemeliyim. Ayrıca bu güzel soruları daha da ayrıntılandırmak istediğinde, soruları genişleterek tekrar sormuş ki bu da cevapların daha ayrıntılı olmasını sağlamış.

İyi bir gezgin olan ve aynı zamanda gezi yazıları kaleme alan İlber Ortaylı’ya seyahat ile ilgili sorular da oldukça sık ve zengin bir şekilde sorulmuş. Nasıl gezmeli? Nereleri gezmeli? Hangi müzeleri gezmeli? gibi sorulara cevap veren Ortaylı, aynı zamanda kendi pişmanlıklarına ve yapılmaması gerekenlere de değinmiş.

Aynı zamanda hangi ülkeleri gezmeniz ve nasıl gezmeniz gerektiğiyle ilgili çeşitli rotalardan ve tecrübelerinden de bahsediyor. Bunun yanında, kitap hazırlanırken İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği müzeler veya filmlerden bir liste de hazırlanmış ki bu da okuyucuya bir kolaylık sunuyor. Kitaptan şunu anlıyorsunuz, İlber Ortaylı aynı zamanda film izlemeye ve tatbik etmeye de düşkün.

Restorasyon çalışmalarımızın oldukça kötü olduğunu büyük bir haklılıkla belirtmiş. Bu konuda büyük bir rahatsızlık içerisinde olduğumuz çok açıktır. Ülkemizdeki restorasyon çalışmaları kentsel dönüşüm de adı altında bir Rant uğruna çoğunluğu, oldukça yüz kızartıcı bir şekilde sonuçlanıyor.

En kötüsü ne biliyor musun? Yenileri yapılacak diye iyi, eski yapıların yıkılması. Bunun sonucu da niteliksizlikte aynılaşmadır… Şehirler yenilenirken eski olan ne varsa gidiyor. Eski yapılar; iyi midir kötü müdür, kullanılır mı kullanılmaz mı diye bakmadan, sırf eski oldukları için yıkılıyor. Sonra tabii ki her şehir niteliksizlikte aynılaşır. Aynı tarz hayat, aynı tip fakirlik taşan ruhsuz varoşlar, aynı tip orta sınıf, aynı tip yüksek burjuvazi…

İlber Ortalı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Ezberlemenin eğitimin bir parçası olduğundan ve bunun gerekliliğinden ve de Eğitimin isteğe göre şekillenmesinden ziyade zorlayıcı olması gereği bahsederek ilginç bir yorumda bulunuyor. Esasında bu konuda, iş bilmez yöneticilerin eğitim sistemini bozmasından dem vuruyor.

İlber Ortayı’nın entelektüel kişiliği gereği, tecrübeleri birçok insan için oldukça kıymetlidir. Fakat bir konuda yanlışa düşebiliyoruz. İlber Ortaylı’ nın yaşadıkları ve tecrübeleri insanlara bir yol ve yöntem göstermelidir. Fakat onun söylediklerini değiştirilemez doğrular olarak algılayabiliyoruz. Bu oldukça hatalı bir tutumdur. Doğru kalıplar yoktur, bireylere özgü doğrular vardır. Bundan dolayı bazı tecrübeleri kendinize göre yorumlamanız sizin için daha faydalı olacaktır.

İnceleme: Kitap – İlber Ortaylı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir