Genel

Maskaralık Çorbasının içinde türlü yapay gündemler.

Çoğu Zaman Kalemi Elime aldığımda, Acaba hangisini yazsam diye düşünüp dururum. Hangi birisini yazsam, inanın ortalık o kadar karışık ki. Maskaralık çorbasının içinde türlü yapay gündemler. kaşıklayanların, yağlı yüzlerine, bıyıklarına vurmuş zafer(!) çığlıkları. Memleketin, savaşın eşiğine gelmiş. Sen ordunu buduyorsun. Anlayamıyorum… “darbe olacakmış”, “darbe yapacaklarmış”. Yahu sözde darbe yapacaklarla uğraşılacağına, Darbeleri gündem yapan ortamı yok et. Ama yok, eğer bu olursa acı ilacını neyle kaplayacaksın. Maalesef en büyük gücün; okumaktan uzak, yakın tarih hakkında bilgisiz halk. Gücünü dış güç odaklarından alan, cemaatler. Borç batağına batmış, tehdide açık bir İş dünyası. Ve aynı sebepten yandaş halini almış medya. Dün, NTV ana haber de küçük bir “28 Şubat” belgeseli yayımlandı. Sebep olarak “başbakanlıkta ağırlanan, cemaat liderleri aynı araba tekrar tekrar gösterilişi”, “Kudüs gecesi etkinliği” gösteriliyor ve bunlarda batı grubunun Türkiye’ye oynanılmış olduğu bir düzmece oyun olarak gösteriliyor. (Yahu arkadaş sizde hiç mi vatanseverlik kalmadı.) Konuklarda bir sürü sakallı, badem bıyıklı tip. (Badem bıyığıyla bir derdim yoktu ta ki badem bıyıklının, sakalıma Yahudi Sakalı yakıştırması yapana kadar. Sakın yargıladığımı düşünmeyin ama demek ki sakal bıyık puşi birtakım simgelere dönebiliyor diye kestim ama bizim badem yerinde çok şükür) Eğer yaptıkları şey buysa bahsi geçen ‘Post Modern Darbeyi’ yapanlar şanlı Türk Ordusudur. O gün sözü edilen post modern darbe(!) devletin laik yapısını korumak içindi. Ve Hepimiz alkışladık. Ama şimdi görüyorum ki yeterince etkili olamamış ki yeniden ihtiyaç duyuluyor. Ama maalesef ordu budandı. Kalan bir avuç vatansever komutan ise köşesinde doğru zamanı bekliyor kanımca. Bekliyor, çünkü bizler vatanı o kadar kolay ateşe atamıyoruz. Düşüncesizce yapılanlar, vatanı bu noktalara getirdi. Şimdi biz de aynı hatayı yapmayalım diye bekliyoruz.

Tekrar darbe olmasın diye yargı ele geçiriliyor, Kanunlar yapılıyor. İleri demokrasi diye…- Ne yani? – Demokrasi dediğin; herkes, her istediğini yapacak mı? Yoksa sadece yandaşlarım, istediğini yapacak diğerleri, duracak mı? Üniversitede hukuk profesörüm “aşırı demokrasi, anarşi doğurur” demişti. O gün anlayamamıştık. Şimdi dik âlâsını yaşıyoruz. (Hocanın ellerinden öperim). Dün Başbakanımız Mit Müsteşarı için “benim sır küpüm” dedi. Ne âlâ. Sonradan “yargı, yasama’ dan güçlü olamaz” diye ekledi. İyi bakalım olmasın da. Seni kim denetleyecek? Genel Kuruldan ise hiç bahsetmeyin bana. Hangi milletvekilini halk seçiyor da…; Milletin sesi olacak meclis. İktidarın seçtiği vekil adayları arasından seçim yaptırılıyor. Daha önce de yazılarım da belirttim. İki perdesi oynanmış, Üç Perdelik oyun. Kaldı ki O seçim bile şaibeli.

Bir Anekdot daha vereyim. Bu gün Suriye’ de Savaşın Eşiğine gelmişiz. Tüm dünya Annan Planı destekliyor. Sen Kalkmış “Bizce yetmez?” Polemiği yaratıyorsun. Acaba bu durum Suriyeli Muhaliflerin Aşırı Dinci olasından ileri geliyor olabilir mi? Sessiz kalalım demiyorum ama üstlendiğimiz rol başka ülkedeki rejimi ya da yönetimi yıkmaya yönelik savaş çığırtkanlığı da olmamalı. Öte yandan yurttaki gelişmeler. Tutuklanan emekli subaylar. Doğuda kurulan sözde Kürdistan. 5 yaşındaki çocukların eğitime sokulması (Uyanın!!! burada 60 ay denmesi bile “5” sayısının küçüklüğünden doğan rahatsızlığı bilinçlere işlenmemesidir. 5 yaş demekle 60 ay demek ancak matematikte denktir. Ama psikolojide farklı anlamlar taşır) Olay 28 Şubatın rövanşı imiş. Öte yandan yapılan hizmetlerin hep ihaleli işler (Yani rant doğuracak) olması. İnsana dönük bir tane yatırım var mı? Önümüzdeki vekil seçimlerinin, belediye seçimleri ile aynı anda yapılması (Eminim bunun için de “seçim masraflarının kısıtlamaya gitmesi” denilecek.) Ama burada da yutturulacak acı ilaç İstedikleri vekillerin seçilmesi, Üzerindeki çikolata da Yandaş belediyelerin bayındırlık alanındaki göstermelik başarısıdır. Daha tonlarca bileşen sayabilirim. Tüm bunları topladık ve rotaya ‘Gelişen Türkiye’ çıkıyor. Kokuyor … Başka bir şey diyemiyorum. Tüm bunlar siyasetle ilgili ki bizde siyasetçi bol ama devlet adamı azdır.

Saygılarımla
Altuğ Aytaçoğlu – 13.04.2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir