Tanıtım – Kitap – Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş

Millî mücadele yıllarında kahraman Türk kadınının yaşadıkları vatanın her köşesinde destanlar yaratmıştır. Ve bu yaşantılar bizlere bugün maalesef anlatılan bir hikâye gibi görülmektedir. Abartıdan uzak anlatıldıklarında gündemdeki diğer epik hikayelerin gölgesinde gerektiği gibi vücut bulamayıp, yitip gitmekte, gerekli ilgiyi görememektedirler. Halbuki uygun bir anlatım ve usta bir yönetmenin ellerinde bu yaşanılanlar, televizyonlarda milletin beynini yakan bir sürü gereksiz yapımdan ziyade bir sürü konu çıkartır. Aynı zamanda bu yapımlar en çok ihtiyacımız olan milli bilincimizi körükler ve kültürel bir birikim oluşturur. Doğrusu neden bir türlü bu konulara eğinilmemekte bir türlü anlamış değilim.

Millî Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş, etrafında toplanan köylüler ile birlikte, onun öğrettiği taktiklerle çeteleri püskürtmeyi başarmış, Milleti adına, kendi payına düşen Milli Mücadeleyi kahramanca vermiş bir halk kahramanımızdır. Kitap, 1.Baskısı 2017 yılında Samsun Ceylan Ofsette 2. Hamur Kâğıda basılmıştır. Araştırmacı yazar Ahmet Seven kitabında anlatmaya çalıştığı Fatma Çavuşun Hikayesini, çevresel koşullarıyla etraflıca ele almış. Hiçbir detayı atlamamaya çaba sarf etmiştir. Bu uğurda kitabın büyük bölümü Fatma Çavuşun hikayesinden ziyade onun yaşadığı ortamı, coğrafyayı, yaşayanların tanıklıkları eşliğinde ele almıştır.

Bu tarafıyla kitap Samsun’un Ondokuzmayıs ilçesinin yerel bir rehberi olarak da faydalanılabilir. Kitap, konusunu 208 sayfada işlemektedir. Kitabın içinde kullanılan kaynakçalar ve tanık fotoğrafları kitabın gerçekliliğine tanıklık etmektedir. Hak ettiği ölçülerde ele alınmayan milli kahramanlarımızı bir nebze daha tanımak adına okunması gerek bir kitap olarak görüyorum.

Kendi doğduğu ve büyüdüğü toprakların yetiştirdiği bu halk kahramanı adına bir eser ortaya koyduğu için yazara da ayrı teşekkür etmek gerek.
Okumaktan ve paylaşmaktan geri durmayın.


Kitabın Yazarı


Saygı ve Sevgilerimle
Altuğ Aytaçoğlu – 25.03.2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir