Tanıtım

Tanıtım… Kitap – Atatürk Etkisi – Sinan Meydan

İnkılap Yayınlarından Sinan Meydan’ın yeni kitabı Atatürk Etkisi geçtiğimiz günlerde kitap fuarından edindim. Türkiye tarihinin son 100-150 yıllık geçmişini “iflas, işgal, direniş, kurtuluş” kavramlarıyla özetleyen tüm bu kavramlardaki Ulu önderin etkisini anlatan bu kitap kütüphanenizde bulundurulması gereken bir kitap.

Osmanlının İflasına ve anayurdun işgaline karşı yapılan direnişi, vatanın kurtuluşunu ve kazanılan zaferi yaratan etkinin hiç kuşkusuz Atatürk Etkisi olduğunu vurguluyor. Ve bu etkinin ülkeyi emperyalist işgalinden, saray ve sultan baskısından, teokratik ve monarşik yönetimden, gericilikler, yobazlıktan nasıl kurtulduğunu anlatmaktadır.

Tarihimizin son 400 yılında halkın hayatında “Atatürk Etkisi’ nin ne derece derin izler bırakmış olduğunu günümüze ve yarına etkilerini ele almış. Örnekler, hatıralar, antlaşmalar… Temposu hiç düşmeden ele alınmış.

Türkiye tarihinde yer alan II. Abdülhamit, Enver Paşa, Adnan Menderes gibi kişilerin yaşadıkları dönemlerin yaşanımıza Atatürk ün etkisi çerçevesinde ele alınmaya çalışılmış.

Tüm çalışma boyunca bildiğimiz inkılâp tarihi içinde gerçekleşen olaylarda Atatürk ün etkileri aranmaya çalışılmış.

Sn. Sinan Meydan’ın diğer kitaplarında da olduğu gibi bu kitabında da kullandığı dil, yaptığı betimlemeler, okuyucuyu o dönemin coşkulu hisleriyle çok çabuk buluşturuyor. Tüm o yokluk ve imkânsızlıklar içinde, bir vatanın yeniden nasıl filizlendiğini anlayabilmek adına güzel bir çalışma olmuş.

Sayfaların arasında tarihe yolculuk yaparken hiç sıkılmadan, saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan, kimi zaman hüzünlendiren, kimi zaman düşündüren bir konu anlatımı sağlanmış. Yine bir sürü not aldığım, altını çize çize, keyif alarak okuduğum bir kitap oldu.

Yazarın eline emeğine sağlık, Kitaplığımızda tavsiye edilebilecek bir kitap daha.

Bol satırlı günler diliyorum..
Altuğ Aytaçoğlu 10.03.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir