Tanıtım – Kitap – Akıl Oyunu, Aynanın Arkası’nda Kalan Gerçekler

İlk baskısı 2007 yılında çıkan Akıl Oyunu kitabının bendeki 13. Baskısı 2019 yılında Alfa yayınlarından çıkmış, 655 sayfa.
Kitap “Komplo Teorileri serisinin 2. Kitabı
Kitabı okumam diğer okumalarıma nazaran bir miktar uzun sürdü. Sebebi Erol Mütercimlerin tüm kitaplarında yaşadığım bir etki.

Kesinlikle sakinken okunması gereken bir kitap. Erol beyin tüm kitaplarında bu durum geçerli. Çünkü Yazar konuyu ele alırken yüzeysel geçtiği hiçbir durum yok. Birkaç yerde var ancak oralarda da gerekçeli bilgisi de yazar tarafından belirtiliyor. Bunun dışında ele alınan konular ile ilgili kaynak olarak kullanılabilecek nitelikte. Ancak kitabın yazıldığı tarih ile okunduğu tarih arasında gerçekleşen olayları, o tarihe göre yorumlanmalı. Yazarı tanımadan bu kitabı çözümlemek biraz güç. Çünkü kitabın içeriği yazarın uzmanlık alanını temsil ediyor. Başka bir değişle aynı yazıları başkası yazar ise “Deli saçması” dedirtebilir. Ama yazarın Hayattaki titizliği, konuların işlenişine etkisi kendisini her zaman doğruluk çerçevesinde tutuyor.

“Demokrasi, Cumhuriyet gibi bir gecede kurulabilecek bir siyasi rejim değil, yaşanılarak öğrenilen bir kültürdür, sistemdir.”

E.Mütercimler-Akıl Oyunu s323

İçeriği tabii ki Siyasi ama taraflı değil. Herkesin bir tarafı vardır. Önemli olan yazılarını yazarken tarafsız olabilmekte. Erol mütercim de bu sorunu yaşamıyorsunuz. Olgular o kadar net çerçeveleniyor ki kafalar da pek soru işareti kalmıyor.

Bu kitap öyle roman gibi ele alınıp okunabilecek bir kitap değil. Okuyucuya tavsiyem Kalem kâğıt ve notlar kullanmasıdır. Aksi halde ipin ucu kaçıyor. Bu kadar karmaşık yapıyı çözümlemek gerçekten uzmanlık işi.

Okurken hiç sıkılmadım (KKTC deki eğitim alıntılarının bir bölümü hariç) Sevindim, üzüldüğüm, -Hadi ya! Dediğim, hatta gözyaşlarımı tutamadığım bölümler oldu. Yakın tarihte olup da şahit olduğumuz birçok olaya nasıl çözümleme getirilebildiği, nasıl çözümleme yapılabildiği örnek teşkil etmesi ile geleceğe ışık tutuyor.

Yazarın bir kez daha ellerine kollarına sağlık…

Tanıtım – Kitap – Akıl Oyunu, Aynanın Arkası’nda Kalan Gerçekler” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir