23 Nisan 2021 – 1920 (101.yıl)

Türkiye’nin ilk ulusal bayramı olan 23 Nisan, 1920 yılında yani 101 sene önce vatan işgal altında iken Ankara’da yurdun dört-bir yanından 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle Ankara’ya gelen mebuslar eşliğinde TBMM ni açılmasını kutlamak amacı ile 23 Nisan 1921’de ilk milli Bayram ilan edilmiştir.

İlk adıyla Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanılan 23 Nisan, ilk yıl dönümü olan 23 Nisan 1922’de askeri geçit merasimiyle meclisin önünde kutlandı. Bu kutlamalar sırasında konuşma yapan Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhur başkanı Mustafa Kemal Atatürk günün anlam ve önemi şu sözleri ile dile getirmiştir.

“23 Nisan, Türkiye için milli tarihin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bugün, bir cihan husumete karşı kıyam eden Türkiye halkının Türkiye Büyük Millet Meclisini vücuda getirme hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.”

M.K Atatürk

Kurtuluş savaşında yetim ve öksüz kalan şehit çocuklarının korunması ve yetiştirilmesi adına kurulan Himaye-i Etfal, bu törende ön saflarda yürüyüşe katılmıştır. Bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün bu faaliyetlere verdiği destekle 23 Nisan 1925 ‘Çocuk Günü’ olarak kutlanmıştır.

1926’dan sonrasında ‘Çocuk Bayramı’ olarak anılan 23 Nisan Hakimiyet-i Milliye Bayramı, resmi olarak 1980 yılında ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ adını almıştır.

Hakimiyetin Padişahtan alınıp Milletin kendisine verilmesinin kutlandığı bu bayramda, tekrar TBMM sinin Milletin İdare edildiği yer olması ümidi ile kutlarım. Bu uğurda verilen ödünleri, yitip giden hayatları, Vatan uğruna canlarını feda eden onca şehitlerin aziz hatıralarını anmadan geçemeyeceğim.

Tüm bu çabalara istinaden kurulan ve bu uğurda gelişen ve serpilen Türkiye Cumhuriyetinin Büyük Millet Meclisinin sesini kısıp kendi sesiyle Vatanı Tek başına idare etmek isteyenlerde kutlamalara katılmaları da ayrı olarak izaha muhtaçtır.

Bir musibet mikrobun (Covit) gölgesi altında gönüllerimizde kutladığımız Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun…

9 sene önce, 23 nisan Tarihindeki yazdığım yazıyı belleklerimizi tazelemek açısında okumanızı tavsiye ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle
Altuğ Aytaçoğlu – 23.04.2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir